2016 Avrupa Kupası Takımlar

Türkiye’de Paris’te yapılan kura çekimleri belli olduğundan beri çalışmalarını sürdürmekte ve bunun içinde hazırlıklarına devam etmektedir. 2016 Avrupa Kupası takımları 12 Aralık 2015’te yapılan kura çekimleri ile Paris Kongre Sarayında belli olduğu için her bir ülkenin oyuncuları hazırlıklarına başlamışlardır. Daha önceden de 16 ülkenin karşılaştığı bu şampiyonada, artık 24 takım mücadele edecektir. Bunun içinde İlk Eleme Turu, Son 16, Çeyrek Final, Yarı Final ve Final mücadelesi yaklaşık 1 ay sürecektir. 10 Haziran günü başlayacak olan 2016 Avrupa Kupası karşılaşmaları 10 Temmuzda Finale kalan iki ülkenin karşılaşması ile de sona erecektir. Tüm bu düzenlenen oyun formatı, uluslararası alanda üye ülkeleri katılımı ve UEFA’nın etkisiyle de düzenlenmiştir. Paris Euro 2016 karşılaşmaları için ev sahibi konumdadır bu nedenle doğrudan çekilişte A grubunda yer almıştır.

Kura çekimleri 4 torba üzerinden yapılmıştır. Türkiye ise son torba olan 4. torba üzerinde çelişe katılmıştır. Çekilişler 24 ülke takımları üzerinden yapılarak 6 gruba ayrılmış ve Türkiye’ye ise D grubunda yer almak çıkmıştır. Ayrıca karşılaşacağı rakipleri, oynayacağı saatler, tarihler ve statlarda kararlaştırılarak sadece günün gelmesi beklenmektedir. Aynı şekilde diğer 24 takımında rakipleri ve diğer düzenlemeleri belirlenerek 10 Haziran 2016 tarihi beklenmektedir. Böylece Fransa ve Romanya’nın karşılaşmasıyla başlayacak olan bu mücadele, dünyanın pek çok ülkesinden canlı yayında izlenerek, milyonlar ekranlara kitleneceklerdir.

2016 avrupa kupası takımlar

24 Takım Nasıl Eşleşti, A’dan F’ye kadar Grup ve Takımları

Her bir takım kura çekimleri ile belirlenmiştir. 2015 Milli Takımlar Sıralamasına göre dağıtılan 25 takım 1. torbadan 4. torbaya kadar dağıtılarak çekilişler yapılmıştır. Bunun ardından da 6 farklı grup üzerinde 4 takım belirlenerek, 2016 Avrupa Kupası ülkeler içerisinde yerini almışlardır. Bu ülkeler ve grupları içerisinde;

  • A Grup Takımları: Arnavutluk, Fransa, Romanya ve İsviçre,
  • B Grup Takımları: İngiltere, Rusya, Slovakya ve Galler,
  • C Grup Takımları: Polonya, Kuzey İrlanda, Almanya ve Ukrayna,
  • D Grup Takımları: Çek Cumhuriyeti, İspanya, Hırvatistan ve Türkiye,
  • E Grup Takımları: İrlanda, İsveç, İtalya ve Belçika
  • F Grup Takımları: Avusturya, Macaristan, İzlanda ve Portekiz

yer almaktadır.

EURO 2016 Turlarındaki Amaç

Amaç her ülkenin kendi grup içerisinde ilk ikiye girerek bir üst tur olan Son 16’ya çıkabilmesidir. Bunun için başarılı bir şekilde oyun oynanmalı ve takımların ilk ikiye ya da 3. sırada kalmaları gerekmektedir. İlk ikiye giren ülkelerden 12 tanesi doğrudan Son 16 turuna yükselecektir. Fakat bir grup içerisinde 3. sırada kalan 4 takım sadece bir üst tura çıkacaktır. Diğer 3. sırada kalan 2 takım elenecektir. Bununla birlikte toplamda 8 takım elenmiş olacak bir üst tura çıkma hakkını da kaybedecektir. Böylece toplamda 16 takım 25 ve 27 Haziranda Son 16 Turu için mücadele edeceklerdir.