2016 Avrupa Kupası Eşleşmeleri

Bu yıl yapılacak olan turnuva, tarihinde ilk defa 24 takım ile başlayacaktır. UEFA’ya bağlı olan 53 tane ülke federasyonunun bir araya gelmesi ve oylaması ile  2016 Avrupa Kupası Maçları 24 takım olarak hazırlanmaktadır. 10 Haziranda başlayacak olan bu turnuvada mücadele edecek takımlar ve gruplar eşleşmiştir. Buna göre A grubunda Fransa, Romanya, Arnavutluk ve İsveç karşılaşacaktır. B grubunda İngiltere, Rusya, Galler ve Slovakya karşılaşacaktır. C grubunda Almanya, Ukrayna, Polonya ve Kuzey İrlanda karşılaşacak. D grubunda İspanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Türkiye. E grubunda Belçika, İtalya, İrlanda ve İsveç. F grubunda ise Portekiz, İzlanda, Avusturya ve Macaristan takımları karşılaşacaktır. 10 Temmuz tarihine kadar sürecek olan bu turnuvaya bir aydan daha kısa bir zaman kalmıştır. Hemen hemen bütün Avrupa liglerinin de bitmesi ile gözler tamamı ile 2016 Avrupa Kupası maçlarına çevrilmiştir. Bu yıl Galler milli takımı ilk kez Avrupa kupası finallerine katılma hakkı kazanmıştır.

2016 Avrupa Kupası Eşleşmeleri

2016 Avrupa Kupası Galler

Galler 2016 Avrupa Kupası Karşılaşmaları öncesi ön elemelerde B grubunda Belçika, Bosna-Hersek, İsrail, Güney Kıbrıs ve Andora takımları ile karşılaşmıştır. İlk sıradaki Belçika’nın ardından grubu ikinci olarak 21 puan ile tamamlamıştır. 1960 yılından bu güne kadar Avrupa kupalarına katılma başarısı gösterememiştir. Bu yıl Fransa da düzenlenecek olan turnuvaya dördüncü torbadan katılan Galler, grubunda bulunan İngiltere, Rusya ve Slovakya ile mücadele edecektir. İlk maçı 11 Haziran da Slovakya ile saat 18:00 de, ikinci maçını 16 Haziran da İngiltere ile saat 15:00 de ve gruplarda ki son maçını da 20 Haziran da saat 21:00 de Rusya ile yapacaktır.

Avrupa Kupaları

Bu eşsiz futbol şampiyonası dört yılda bir yapılan bir turnuvadır. 1960 yılında beri düzenlenmekte ve şu anki adını da 1968 yılında almıştır. Bu kupayı en fazla kazanan ülkeler, üç kere ile Almanya ve İspanya olmaktadır. Fransa iki kere, SSCB-İtalya-Çekoslovakya-Hollanda-Danimarka ve Yunanistan da bir kere kazanmıştır.