2016 Avrupa Kupası

Selçuk İnan’ın son dakikada İzlanda’ya attığı frikik golüyle en iyi ikinci olarak katılım hakkı elde ettiğimiz 2016 avrupa kupası bizleri futbola doyuracak. UEFA’nın aldığı kararla birlikte katılımcı ülke sayısı 16’dan 24’e çıkan turnuvada son 16 turunun turnuvaya eklenmesiyle daha fazla maç izleyebileceğiz.

Biz de bugünkü yazımızda şampiyonaya sayılı günler kala takımların durumunu, Avrupa’da yaşanan terör saldırılarının turnuvayı nasıl etkileyebileceğini, EURO 96 ve 2008’in ardından Fatih Terim önderliğinde katılacağı 3. Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2000’de takımın başında Mustafa Denizli vardı) Türkiye’nin neler yapabileceğini masaya yatırdık.

2016 avrupa kupası

Favori Almanya, Plase Fransa

Başlık sizlere biraz iddialı gelebilir; zira dünya futbol tarihi, favori olarak geldiği turnuvaya gruplarda veda eden -2002 Dünya Kupası’nda Fransa ve Arjantin, 2014 Dünya Kupası’nda İspanya-  takımların kötü anılarıyla dolu.

Buna karşın biz attığımız başlığın arkasında duruyoruz ve turnuvanın en büyük favorisinin Panzerler olduğunu yineliyoruz. Tabii ki bu iddialı söylemin altını da dolduracağız. Öncelikle Almanya kupaya son dünya şampiyonu unvanını cebine koyarak geldi. Bu, hem takımın kendisi üzerinde hem de diğer takımlar için psikolojik açıdan fazlasıyla etkili olacak.

Bununla birlikte her ne kadar takımı Arsenal her sezon olduğu gibi bu sezon da makus talihini yenemeyerek Premier Lig’de başarı sağlayamasa da asist krallığı yarışında zirvede olan Mesut Özil faktörü var. Türk asıllı Alman futbolcu, kesinlikle turnuvanın parlayan yıldızlarından birisi olacaktır.

Bununla birlikte Almanya’nın her dişlisi kusursuza yakın işleyen makine düzeni de 2016 avrupa futbol şampiyonası özelinde en önemli artıları.

Fransa’yı plase olarak yazmamızı, ev sahibi olmalarına bağlayabilirsiniz; ancak Horozlarla ilgili beklentilerimizin yüksek olması ev sahipliği avantajının ötesinde. Takımda Evra, Lloris, Sagna, Cabaye gibi tecrübeli isimlerin yanına monte edilen genç ve yetenekli futbolcular önemli bir uyum yakaladı.

Özellikle şuanda oyunun iki yönünü de aynı etkinlikte oynayan orta sahalar arasında tepede yer alan Pogba ile birlikte Matuidi, Kante, Sissoko, Diarra ve Cabaye’den oluşan orta saha hattı deyim yerindeyse taş gibi.

Türkiye Büyük İşler Başaracak

Turnuvaya ilişkin favorilerimizi ortaya koyduk; şimdi gelelim madalyonun bize bakan tarafına; yani A Milli takımımızın kupada neler başarabileceğine.

Bu konuda öncelikle belirleyici oyuncunun kesinlikle Arda Turan olacağının altını net bir şekilde çizelim; zira teknik patronumuz Fatih Terim, bütün sistemi Arda üzerine kurdu ve sistemi bu şekilde işletmeye çalışıyor. Dolayısıyla Barcelona’da şuan için umduğunu bulamayan Arda’nın turnuvaya kadar hem psikolojik hem de fiziksel açıdan toparlanması gerek.

Arda’yla birlikte özellikle orta saha hattımızda yer alan Oğuzhan ve Hakan Çalhanoğlu’nun form durumları da direkt olarak turnuvadaki konumumuzu etkileyecektir. Bu oyuncular, mevcut formlarını korursa ve en iyi yaptığımız şey olan motivasyon konusunda yine başarı sağlarsak turnuvanın sürpriz ekiplerinden birisi olmamızın önünde hiçbir şey yok.

Bununla birlikte Ay-Yıldızlı ekibimizin duygusal yönü ağır basan oyunculardan oluşması çoğu zaman bizler için avantaj olsa da, bu özelliğimiz bazı dönemlerde kontrolümüzü kaybetmemize de neden olabiliyor. Bu sebeple 2016 avrupa kupası türkiye açısından bu konuda da ciddi bir test olacak.