2016 Avrupa Kupası Fikstür

En bilinen futbol organizasyonları arasında yer alan Avrupa Futbol Şampiyonası, bu sene farklı bir uygulama ile futbol severlerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle farklı format ve özellikleri görmeniz mümkündür. Bu sene turnuvaya ev sahipliği yapan ülke Fransa’dır. 2016 Avrupa Kupası maçları, titizlikle uzun süreli bir elemeden sonra ortaya çıkarılmıştır. Büyük, keyifli ve ciddi bir futbol organizasyonunun olduğu kupa maçları Fransa’nın farklı şehirlerdeki stadyumlarından gerçekleşecektir. Lyon, Nice, Paris, Marsilya, Lens, Saint Denis, Bordeaux, Saint Etienne, Villeneuve d’ascq gibi kentlerde olan stadyumlarda turnuva gerçekleşecektir. Bu stadyumlar, kapasitelerine göre değerlendirilip seçilmiştir.

Ev sahibi takım 28 Mayıs 2010 tarihinde iki aşamalı bir eleme sistemi ile Türkiye, Fransa ve İtalya arasından seçilmiştir. İtalya ilk aşamada elenmiştir. İkinci aşamada ise Fransa, kazanan isim olmuştur.

2016 avrupa kupası fikstür

Elemeler ve Takımlar

2016 Avrupa Kupası’na katılan takımlara baktığımız zaman; Rusya, İngiltere, Türkiye, Fransa, Slovakya, Almanya, İzlanda, İsveç, Hırvatistan, İsviçre, Polonya, Macaristan, Arnavutluk, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Kuzey İrlanda, Galler, Portekiz, Belçika, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti, bulunmaktadır.

2016 Avrupa Kupası fikstür evvelinde takımların arasında elemeler gerçekleşmiştir. Takımların sayısı ilk etapta elli üç idi. İspanya son şampiyon olduğu için elemelere katılmamıştır. Fransa da ev sahibi takım olduğu için elemlerde yer almamıştır. Geri kalan elli üç ülke arasından seçmeler yapılmıştır. Bu takımlar arasından turnuvaya katılmaya hak kazanan takım sayısı yirmi dörttür. Elemeler 7 Eylül 2014 tarihinde başlamış olup, 17 Kasım 2015 tarihinde sona ermiştir. Elemelerde dokuz grup yapılmıştır. Bunların biri eşli, diğerleri ise altılı gruplar olarak ayarlanmıştır. Gruplardaki ilk iki başarılı takım doğrudan turnuvaya katılmaya hak kazanmıştır. Üçüncüler arasından en başarılı takım da direkt katılım sağlamıştır. Geri kalan dört takım için ise üçüncüler arasında play off maçları yapılmıştır.

2016 Avrupa Kupası Türkiye fikstürü belirlenmiştir. Maçlar 10 Haziran ile 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Gruplara ayrılan maçlarda Türkiye’nin bulunduğu grup D grubu olarak geçmektedir.

Turnuva Formatı

Bu yıl ilk defa turnuvada yirmi dört takım mücadele edecektir. Toplam altı gruptan oluşan turnuvada, her grupta dört takım vardır. Gruplar içerisinde ilk iki sırada olan takımlar ve üçüncü sıradaki en iyi dört takım son on altı takım arasına kalacaktır.

Grup aşaması sıralama kriterleri vardır ve bu durumda bazı kriterler takımlar arasındaki durumlara göre uygulanır. Kriterlerden bazıları sıra ile şöyle uygulanır:

  • Takımların kendi aralarında yaptıkları maçlarda aldıkları puanlar, gol averajı,
  • Maçlardaki gol sayısı,
  • Puan ve gol sayısı kriterlerine rağmen, hala eşitlik var ise, bu kriterler yeniden uygulanır. Eşitlik devam ederse de, gruptaki gol averajı ile UEFA 2015 takımlar sıralamasına bakılır.
  • Gruptaki gol averajı ve atılan gol sayısı,
  • Yalnızca iki takım arasında bir eşitlik söz konusu ise, takımlar arasında penaltı atışı yapılır.
  • Fair play puanına bakılır. Sarı kart bir puan iken, kırmızı kart üç puan ve sarı + kırmızı kart ise dört puan olur.
  • 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılır.

En iyi dört grup üçüncüsü arasından seçim yapılırken; puan, gol averajı, atılan gol sayısı, fair play puanı ve 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılır.

Önemli bir turnuva olan Avrupa Şampiyonası konusunda gerekli detaylar önceden belirlendiği için, organizasyon disiplinli bir şekilde yapılmaktadır. Futbol severlerin önem verdiği bu turnuva, titizlikle sunulmaktadır.